Przykazania rodzica

KOCHANY  RODZICU

1. Nie realizuj swoich zawiedzionych i często wygórowanych ambicji poprzez swoje dziecko, to tylko dziecko tak samo jak Ty nim kiedyś byłeś.
2. W klubie są trenerzy i sztaby szkoleniowe , którzy odpowiadają za rozwój twojego dziecka.
3. Nie wywieraj na nich nacisku , próbując wprowadzić swoje wizje przyszłej kariery sportowej swojej pociechy.
4. Nie staraj się być menadżerem Chelsea Londyn czy innego wielkiego klubu i nie rób ze swojego syna profesjonalnego piłkarza. Nie krzycz i nie skacz przy linii autowej, Twoje dziecko tego nie potrzebuje jeżeli chcesz żeby było szczęśliwe.
5. Powodem , dla którego Twój syn, córka gra w piłkę nożną nie są wielkie pieniądze tylko bezcenna pasja i radość i zabawa. Wywierając na nim presję zabijasz jego marzenia i uśmiech.
6. Pamiętajmy iż rola Rodzica w edukacji sportowej to POMOC i wspieranie poprzez zachętę , cierpliwość , zrozumienie , zaufanie , pochwały, oklaski, słuchanie i wykazywanie zainteresowania.
7. Nie wystarczy, że powiesz kilka słów po meczu. Rozmawiaj z dzieckiem również przed nim nie zapominając o tym żeby nie mówić „strzel gola” „ musicie wygrać”. Zamiast tego powiedz np. „ Baw się dobrze”
8. Nigdy nie zawstydzaj i nie wprawiaj w zakłopotanie swojego syna, córki z powodu występu, zdolności czy rezultatu meczu w którym uczestniczył.
9. Jeśli jesteś rodzicem , który krzyczy na swoje dziecko , bez przerwy podpowiada co ma zrobić, skacze przy linii bocznej, nerwowo się zachowuje, dyskutuje z sędzią , trenerem , ma jakieś zarzuty do zawodników, nie oznacza to że jesteś złym rodzicem, ponieważ chcesz aby Twój potomek odnosił sukcesy. Ale PAMIĘTAJ!!! Tym samym w niczym mu nie pomagasz.  Tworzysz tylko sytuację nerwowości , która przenosi się na twoje dziecko.
10. Nie stresuj dziecka , bądź mniej krytyczny. Twój syn , córka potrzebuje Twojego wsparcia , zaufania i wiary. Bez żadnych zbędnych oczekiwań będzie bardziej kreatywne i zaangażowane.
11. Nie zabieraj radości swojemu dziecku i nie kreuj go na siłę na mistrza, by na skutek przeciążeń fizycznych i psychicznych przedwcześnie się nie zniechęcił.
12. Pamiętaj również że prawidłowe żywienie i wypoczynek są głównymi czynnikami prawidłowego rozwoju i samopoczucia dziecka.

Wiadomości (utwórz nową)